"O svém životě se rozhodujem ve věku, kdy je nám přednější cestička učesu.

Červenec 2007

Návštěvy za měsíc červenec

30. července 2007 v 7:26 jiné
návštěvnost
DenNávštěvyZhlédnutí
1.432
2.2983
3.2365
4.1533
5.718
6.35
7.611
8.69
9.58
10.1030
11.10109
12.1549
13.34
14.37
15.1347
16.1964
17.1349
18.718
19.57239
20.913
21.712
22.525
23.940
24.46
25.414
26.36
27.37
28.611
29.722
30.39
31.00
Celkem:3081045

20 nejčastějších českých příjmení + významy

30. července 2007 v 6:31 jiné
Najdete se mezi nimy?

Novák
nejčastější české příjmení; z přídavného jména nový = nový usedlík, nový soused; švec šijící jen novou obuv a podobně

Svoboda
2.-3. nejčastější české příjmení; svoboda = nevázanost, útočiště, výsada, svobodná selská živnost apod.; vznik též z místního jména

Novotný
pochází ze starého českého přídavného jména novotný = nový

Dvořák
z podstatného jména dvořák = svobodník, velký sedlák, hospodář velké usedlosti; dřív též dvorský služebník

Černý
z přídajného jména (např. podle barvy vlasů)

Procházka
z podstatného jména procházka = přeneseně řezník (procházel vesnicemi za nákupem); vandrovní tovaryš; povaleč

Kučera
z podstatného jména kučera = kadeř, kštice

Veselý
přídavné jméno

Horák
z názvu obyvatele hornaté části země; kdysi v Praze horák = prodavač dřevěného nářadí

Němec
toto příjmení vzniklo nejčastěji tak, že přistěhovalce z německých krajin označovali Češi osobním jménem nebo názvem zaměstnání s přívlastkem Němec (Martin Němec, mlynář Němec); též ze staročeského podstatného jména němec = němý

Pospíšil
ze slovesa pospíchat; např. předčasně narozený člověk - pospíšil na svět

Pokorný
z přídavného jména pokorný = trpělivý, skromný, podrobující se, snášející příkoří

Marek
z latinského osobního jména Marcus = bojovník, zasvěcený Martovi; jméno jednoho ze čtyř evangelistů

Hájek
zdrobnělina podstatného jména háj = listnatý lesík, hájený les; též z podstatného jména hájek = pastýř koní

Jelínek
zdrobnělina od podstatného jména jelen

Král
z podstatného jména král

Růžička
zdrobnělina podstatného jména růže; též z domovního znamení

Beneš
z osobního jména Benedikt = blahoslavený, požehnaný; z osobního jména Benjamin = milovaný syn; v hanáckém nářečí beneš = malá buchta, druh koláče

Fiala
z názvu květiny

Sedláček
zdrobnělina od sedlák; mladý hospodář, kterému otec předčasně postoupil grunt, aby nemusel na vojnu

váš názor na Harry Potter and the Deathly Hallows

19. července 2007 v 20:39 Harry Potter
Ahoj fanoušci Harryho Pottra. Zajímá mě co si myslíte o HP 7. Pište cokoli vás napadne. Také bych chtěla vědět, co si myslíte o těch zvěstech, že pronikly fotky knihy na net, jak se ktomu stavíte. Počkáte si na pravou knížku? zajíma mě i co si myslíte jak kniha dopadne?
Jo a abych nezapoměla. Taky se nezapomeňte pozastavit nad tím že J.K.Rowlingová nezaručuje že je konec s psaním?
no tak pyšte. Nejzajámavjejší, nejdelší, nejoriginálnější (prostě všechny) názory odměním.

diplomek pro juny za snob2 soutěž

19. července 2007 v 11:15
pro juny
snob2 soutěž stále pokračuje tak se zapojte http://nevrli.blog.cz/0707/snob2-soutez


paní profesorky

19. července 2007 v 9:52 Čarodějnice školou povinné
Slečna Krákavá , Amélie
Slečna Krákavá je ředitelkou čarodějnické akademie pro mladé žákyně.
Slečna Metlová, Constance
Slečna Metlová je zástupkyně ředitelky Krákavé. Učí hlavně lektvary a létání na koštěti a je také nejzkušenější a nejschopnější čarodějnicí na akademii.
Slečna Rozverná
Slečna Rozverná je učitelkou zpěvu. Je z něho dosti nadšená a velmi ráda skládá různé písně a představení pro školní sbor.
Slečna Zdatná , Imogen
Slečna Zdatná je jediná učitelka na akademii, která není čarodějnice. Někdy ji to trochu mrzí a cítí se méně respektovaná, také trochu touží být čarodějnicí.
Slečna Brnkavá
Od třetího ročníku učí slečna Brnkavá na akademii hudbu místo slečny Rozverné, která se odstěhovala do Mongolska. Narozdíl od její ztřeštěné povahy se snaží zachovat harmonii a klid.

Jak to na škole chodí...

19. července 2007 v 9:35 Čarodějnice školou povinné
"Když se pěšky vlečete,
tak si nohy odřete!
Mámy vás tu neutěší,
je čas lítat na koštěti!"
"Vítejte - už jste tu!
Loudy kousnem do nosu.
Bez maminky, bez táty,
naučíte se létati!"
Čarodějnice a ročníky
Školu navštěvuje hodně mladých čarodějnic (přibližně kolem padesáti) a jsou rozděleny do čtyř nebo pěti ročníků a každý ročník nevštěvuje 10 až 12 žaček. Mimochodem: to, do kterého ročníku čarodějnice chodí, se rozlišuje podle barvy pásku,
který čarodějnice nosí na své školní uniformě. Prvňačky nosí fialový pásek, druhačky zelený, třeťačky žlutý, čtvrťačky červený a páťačky mají šedý pásek. Někdy ale čarodějnice ukončí studium i v nižším ročníku.
Akademie slečny Krákavé je internátní škola, proto zde dívky zůstávají po dobu školního roku a přespávají tady každou noc. Každá čarodějnice má svůj vlastní pokojíček, který dostane hned na začátku roku a má v něm všechny své věci.
Učitelky a předměty
I když na akademii dochází docela dost studentek, jsou zde jen čtyři učitelky, které vše musí zvládat.
Nejdůležitější je samotná ředitelka, slečna Krákavá, ta se o školu stará a vyřizuje všelijaké problémy a záležitosti školy. Kromě toho samořejmě i vyučuje, učí kouzlení a zaklínadla.
Pak je tady slečna Metlová, která má na starosti většinu čarodějné výuky. Učí hlavně lektvary, ale také létání na koštěti a trochu i kouzlení. Slečna Metlová je velice přísná a důsledná, ale i spravedlivá. Je však velice přepracovaná.
Slečna Rozverná učí zpěv a pořádá všelijaká představení nebo skládá písně. Je tak trochu bláznivá a často se zavírá do skříně ve sborovně.
A nakonec slečna Zdatná, ta vyučuje tělovcik. Není to však čarodějnice, proto si myslí, že ji ostatní neberou tolik vážně.
Nejdůležitější je asi létání na koštěti, protože čarodějnice není čarodějnice, pokud neumí létat na koštěti. Nejprve se dívky učí samotnému létání, aby věděly jak na to a dobře jej zvládaly, později dostanou kočky a ty trénují a učí je udržovat se na koštěti. Kočky jsou věrní společníci čarodějnic a doprovázejí je při většině letů, i když pro samotné létání nejsou přímo nezbytné. Je to dlouholetá čarodějnická tradice.
Dále se učí čarodějnice kouzlit a připravovat kouzelné lektvary. Jsou to taktéž nejzákladnější dovednosti čarodějnic a jsou také rozhodující v hodnocení prospěchu žaček.
Hodně uznávaný je kupodivu i zpěv. Každá čarodějnice kromě kouzlení musí umět hezky zpívat. Zpívá se hlavně školní hymna a mnoho dalších všelijakých písní. Zpěv nedělá až na výjimky dívkám problémy.
A posledním výrazným předmětem je tělocvik. Dívky je třeba udržovat ve vynikající tělesně kondici - udržuje je slečna Zdatná. Tělocvik není moc oblíbený, čarodějnice si totiž myslí, že je Zdatná příliš nutí běhat a cvičit.
Kromě těchto důležitých předmětů se žačky učí i jiné věci, například mýty a legendy, dělení, péče o květiny, design šperků nebo výrobu klobouků.
Život na akademii
Akademie slouží pro mladé dívky s čarodějnickými schopnostmi, které většinou pocházejí z kouzenlických rodin. Čarodějnice přicházejí na akademii přibližně ve 12 letech, když už za sebou mají základní vzdělání v běžné škole. Základem je vstupní zkouška, kterou čarodějnice musí podstoupit aby se prokázalo, zda skutečně schopnosti mají.
Začíná první den nového školního roku. Starší čarodějnice přilétají do školy na koštěti a vítají se spolu po dlouhých prázdninách. Nové čarodějnice teprve na akademii přicházejí pěšky. Shromáždí se a vyčkají než se jim otevře brána. Poté vstupují na nádvoří a starší spolužačky je tradičně vítají uvítacími básněmi. Starší žačky odejdou dovnitř a prvňačky se seřadí před akademií. Po krátkém proslovu ředitelky a kontrole docházky se také na nové škole zabydlí. Každá čarodějnice dostane svůj vlastní malý pokojíček.
Příští den se prvňačky sejdou v některé z učeben a dozví se o své nové třídní učitelce. Krátce po poledni následuje první hodina létání na nádvoří školy. Dívky se učí základům létání. A tomuto se budou intenzivně věnovat přibližně celé první dva týdny, mezitím se samozřejmě učí i kouzlit. Po dvou týdnech následuje základní zkouška z létání, kde se prokáže, zda je čarodějnice opravdu způsobilé pozdějšího studia. Téměř vždy se zkouška podaří všem.
A následuje běžný život. Každý den (snad kromě víkendu) se pilně učí čarovat. Asi po měsíci od začátku roku se koná kočičí prezentace a každá prvňačka dostane svou kočku, která ji provází po zbytek studia a kterou trénuje létat.
Na konci pololetí se vyhlásí výsledky studia a všichni odjedou na prázdniny domů; po prázdninách následuje zase učení až do konce roku, kdy se uskuteční velké závěrečné zkoušky.
Je jasné, že po velkých prázdninách se z nich stanou druhačky. Do školy už přiletí na svých košťatech, radostně se přivítají a vyčkají na příchod nových prvňaček. A zase je uvítají svými tradičními výroky.
Tohle se opakuje stále dokola, dokud se z mladých čarodějnic nestanou již zkušené čarodějnice, připravené k magickému životu...

Akademie slečny Krákavé

19. července 2007 v 9:30 Čarodějnice školou povinné
Akademie slečny Krákavé je škola čar a kouzel pro mladé dívky s čarodějnickými schopnostmi. Zde se mladé čarodějnice učí létat na koštěti, kouzlit a připravovat kouzelné lektvary.
Celá akademie je starý středověký hrad s velmi dlouhou a pestrou historií. Ještě kdysi, když akademie byla normálním hradem, panoval na hradě zlý Baron Nabubřelý. Právě k němu se vážou mnohé zajímavé legendy a pověsti, které se i žákyně současné akademie mnohokrát pokouší předvádět při různých slavnostních příležitostech. Další důležitou osobou kdysi byla Lucy Spravedlivá, která osvobodila nevolníky z okovů barona Nabubřelého.
Později se na hradě nějakou dobu scházeli a působili čarodějové, mezi nimi Egbert Nudný anebo Algernon, a konečně ještě později se z hradu stala akademie slečny Krákavé, a ta je tady dodnes.
Hrad, tedy akademie, se nachází v nádherné přírodě, hodně daleko od velkých měst, proto zde panuje opravdový klid a čarodějnice se zde mohou snadno slétávat na koštěti a učit se kouzlení, aniž by je pozorovali nějací obyčejní zvědaví lidé. Krajinu okolo akademie tvoří malebně zelené lesy a louky, mladé čarodějnice si tedy mohou užívat příjemného a svobodného života mimo jakoukoli špinavou civilizaci. Samozřejmě že tu žije i mnoho jiných lidí, ti však akademii důvěrně znají a mají k ní příznivý vztah. I když nyní, v moderní vyspělé době, se civilizace rychle rozmáhá a akademii hrozí uzavření a dokonce i zlikvidování zdejších skvostů. Doufejme tedy, že akademie vydrží působit co nejdéle.
Avšak když se mluví o tom, že zde nepanuje žádná civilizace, myslí se to opravdu doslova. Celá škola funguje absolutně bez elektřiny a jakýchkoli moderních zařízení. Slečna Krákavá (ředitelka) si myslí, že tak by to mělo být a tak, jako ještě silněji Slečna Metlová, odmítá jakékoli elektrické přístroje. Veškeré vybavení akademie je vzhledem k dnešní době vysoce zastaralé. V zimě je zde skutečně zima, vždyť ani v některých oknech nemají žádné sklo, stěny uvnitř hradu bývají na mnoha místech oprýskané a střecha někde bývá děravá. Přesto je život na akademii docela zajímavý, k mnoha místům na hradě se váží všelijaké pověsti a říká se, že jsou zde i místa, kam se ani učitelky neodváží.

Čarodějnice školou povinné

19. července 2007 v 8:27 Čarodějnice školou povinné
O seriálu
Seriál Čarodějnice školou povinné vypráví o jedné čarodějnické akademii, kde se mladé žákyně učí čarodějnickým schopnostem, jako je létání na koštěti, zaklínadla či lektvary. Stručně řečeno - odehrává se na čarodějnické škole podobně jako třeba Harry Potter.
The Worst Witch
Tak zní původní anglický název tohoto seriálu, v překladu to znamená "Nejhorší Čarodějnice". Skutečně, protože hlavní postavou seriálu je Mildred Virválová, která vždy toužila stát se čarodějnicí a taky se jí to splnilo. Jenomže má to háček: Mildred nemá skoro žádné čarodějnické schopnosti a dělá jí problémy létání na koštěti. A právě podstatou tohoto seriálu jsou mimo jiné její ztřeštěná dobrodružství, různé příhody, neúspěchy ale i úspěchy, protože přece jenom není tak nejhorší jak se zdá. Naštěstí má Mildred mnoho kamarádek, které jí se vším pomůžou a zastanou se jí. Naproti tomu má také sokyni - namyšlenou Ethel Svatouškovou, která jí hodně podceňuje a posmívá se jí.
Kromě toho samozřejmě uvidíte i mnohem více. Doufám tedy, že si užijete dosti zábavy.

zvířata

19. července 2007 v 8:25

zvířata

Drsnochvost (Nogtail) ***
Démoni žijící ve venkovských oblastech Evropy, Ruska a Ameriky. Podobají se zakrslým selatům s dlouhýma nohama, ježatým pahýlovitým ocasem a úzkýma černýma očima. Má ve zvyku se vetřít mezi selata do chlívku a čím déle zůstane neodhalen, tím déle statek stíhají různé pohromy. Pokud je ze statku zahnán čistě bílým psem, už se nevrátí.

Duhovec (Streeler) ***
Gigantický plž, který každou hodinu mění barvu a jeho sliz je tak jedovatý, že vše přes co přeleze seschne a shoří. Tento jed je jednou z mála známých látek, které dokáží usmrtit černovřesy.

Duch *****
Nehmotná podoba již zemřelého člověka, nesoucí jeho vlastnosti, povahu i znalosti. Jsou stříbřitě zářící, průhlední, nemohou se dotknout ničeho v hmotném světě, dokáží tudíž procházet pevnými materiály. Na "dotek" jsou chladní jak led. Projít duchem je velice nepříjemný zážitek jak pro člověka, tak pro ducha samotného, nemají proto rádi, když je někdo ignoruje a nenamáhá se je obcházet. Zdá se, že duchové jsou vázaní na určité místo, například na místo, kde zemřeli nebo kde strávili značnou část svého života, a nemohou nebo nechtějí se od něj příliš vzdálit. Ne všichni zemřelí se stávají duchy. Spíš se zdá, že takový osud čeká jen malé procento čarodějů a čarodějek, kteří za svého života nebyli šťastní. Duchové nemohou zemřít, působí však na ně určitá kouzla, ačkoli se projevují jinak, než u lidí. Není známo, za jakých podmínek a jestli vůbec může duch přestat existovat.

Dvoubřitník (Mackled Malaclaw) ***
Suchozemský tvor kamenitých pobřežních oblastí Evropy. Sice se značně podobá humrovi, ale pro lidi je nestravitelný - vyvolává vysoké horečky s ošklivou zelenou vyrážkou. Má asi 40 cm, je světlešedý s tmavozelenými skvrnami a jeho kousnutí má vedlejší účinek. Oběť je po dobu jednoho týdne pronásledována obrovskou smůlou.

Ďasovec (Grindylow) **
Světlezelený rohatý vodní démon jezer Irska a Británie. Agresivně se chová ke kouzelníkům i mudlům, občas si jej jezerní lidé dokáží ochočit. Živí se drobnými rybkami a dlouhé prsty dokáží vyvinout mocný stisk, ale snadno se zlomí.

Fénix (Phoenix) ****
Toto hodnocení získal jen proto, že jen výjimkám mezi kouzelníky se ho podařilo ochočit. Je to majestátní, jasně rudý pták velikosti labutě s dlouhým zlatým ocasem, zobákem a spáry. Místem výskytu je Egypt, Čína a Indie. Dožívá se obrovského věku díky regeneraci spálením a povstáním ze svého popela jako mládě. Je absolutně mírumilovný. Dokáže kdykoliv zmizet a znovu se objevit. Jeho zpěv zvyšuje odvahu čistého srdce a zlé plní strachem. Slzy mají mocný léčivý účinek.

Ghúl (Ghoul) **
Je sice ošklivý, ale není zvlášť nebezpečný. Podobá se slizkému kolozubému obrovi a sídlí na půdách či stodolách patřících kouzelníkům, kde se živí můrami a pavouky. Hlasitě skučí, občas hází kolem sebe předměty, ale pokud na něj osobně narazíme, přinejhorším výhružně vrčí.

Gryf (Griffin) ****
Je původem z Řecka - tvor s předníma nohama a hlavou gigantického orla, avšak tělem a zadníma nohama lva. Býval využíván ke střežení pokladů. Obvykle jsou divocí a vzteklí, ale několik málo obratných kouzelníků se s některými gryfy dokázali spřátelit. Žerou pouze syrové maso.

Hafoň (Crup) ***
Jsou původem u jihovýchodní Anglie a až na rozeklaný ocas jsou podobní foxteriérovi. Je to kouzelnicky vyšlechtěný pes, který je oddán kouzelníkům a na mudly reaguje divoce a vztekle. Báječný likvidátor "čehokoliv", protože sežere vše od trpaslíků, až po staré pneumatiky. K chovu je třeba povolení a chovatel musí prokázat, že i v mudly obydlené oblasti hafoně ovládne.

Hastrmanec (Kelpie) ****
Britský a Irský vodní démon, který na sebe bere nejčastěji podobu koně s orobincem místo hřívy. Když nic netušící oběť nasedne, potopí se s ním ke dnu a tam jej pozře (mimo vnitřností). Dá se zneškodnit uzdou umístěnou správně umisťovacím kouzlem. Největší známý hastrmanec obývá skotské jezero Loch Ness a jelikož na sebe bere různé podoby od vydry až k vodnímu hadovi, jeho skutečná totožnost mudlům uniká, stejně jako démon samotný.

Hipogryf (Hippogriff) ***
Je původem z Evropy, ale dnes již po celém světě. Přední polovina těla je obrovský orel i s křídly a zadní kůň. Je možno jej ochočit, ale velmi obtížně. K tvorovi se přibližujeme s pohledem upřeným do očí - úklona je projevem dobrého úmyslu. Jestliže ji opětuje, je bezpečné se přiblížit. Živí se hmyzem a drobnými ptáky a savci. Snáší jedno velké, křehké vejce.

Hipokampus (Hippocampus) ***
Jeho pravlastí je Řecko (nyní celé Středozemní moře) a má hlavu i přední část těla koně a zadní připomíná gigantickou rybu. Klade velká poloprůhledná vejce, jejichž skořápkou je vidět pulce.

Hrabák (Niffler) ***
Hrabák je Britské zvířátko. Připomíná většího krtka a má zálibu ve všem, co se třpytí. Je mírumilovný, ale může v domě způsobit velké škody. Žijí v doupatech až 20 stop (6 metrů) hluboko pod povrchem a v jednom vrhu mívají šest až osm mláďat.

Huňáč (Porlock) **
Je strážcem koní a vyskytuje se v anglickém Dorsetu a jižním Irsku. Má dlouhou srst, obrovské množství hrubých vlasů a neobyčejně velký nos. Nohy má zakončeny kopyty, ruce malé s čtyřmi sukovitými prsty. Dospělí jsou asi 60 cm vysocí a živí se trávou. Jejich jediným smyslem života je hlídání koní a před lidmi se vždy schovávají.

Chiméra (Chimaera) *****
Vzácně se vyskytující řecká obluda se lví hlavou, tělem horské kozy a dračím ocasem. Je divoká, krvelačná a neobyčejně nebezpečná!!! Její vejce jsou neobchodovatelné zboží - dovoz, či prodej se trestá přísnými pokutami.

Jednorožec (Unicorn) ****
Toto hodnocení je přiznáno jen proto, aby s tímto tvorem bylo zacházeno s respektem, jaký tomuto nádhernému zvířeti náleží. V dospělosti (7 let) je to sněhobílý kůň s rohem, hříbata jsou zlatá, později stříbrná a stávají se stále více plašší - spíše k sobě pustí čarodějku, než kouzelníka. Obvykle se užívá roh a žíně, které mají velké kouzelné vlastnosti. Krev je má také, ale je neobyčejně podlé a trestuhodné zabít jednorožce.

Jedomet (Lobalug) ***
Vyskytuje se na dně Středozemního moře. Je to 30 cm dlouhý primitivní tvor - chrlící rourka a jedový váček. Při ohrožení se smrští a útočníka postříká jedem. Vodní lidé jej užívají jako zbraně a odběr jedu pro přípravu lektvarů podléhá přísné kontrole.

Jehlanka (Shrake) ***
Ostnatá ryba Atlantského oceánu. První byly vytvořeny jako nástroj pomsty mudlovským rybářům a na tomto místě jsou sítě vždy prázdné a rozervané.

Karkulinka (Red Cap) ***
Trpasličí tvorečkové žijící v děrách na starých bojištích nebo kdekoliv kde tekla krev. Pro osamělé mudly jsou velmi nebezpečné, protože za temných nocí se pokoušejí je ubít k smrti. Nejrozšířenější jsou v severní Evropě.

Kentaur ****
Toto hodnocení je přiznáno jen proto, aby s tímto tvorem bylo zacházeno s respektem, jaký mu náleží. Kentaur má lidskou hlavu, hruď a paže spojené s koňským tělem, jehož srst může mít různou barvu. Je inteligentní a schopný lidské řeči, ale na vlastní žádost nejsou považováni za "osoby". Mají své vlastní prostředky ochrany proto je mudlové, i přes značné rozšíření, neobtěžují. Konec konců kentauři kašlou stejně i na kouzelníky - mezi nimi a mudly nedělají rozdíl. Jejich životní styl a zvyky proto nejsou známy.

Kluběnka (Puffskein) **
Je rozšířená po celém světě. Je to krotký tvor kulovitého tvaru, pokrytý hebkou, hořčičně zbarvenou srstí. Miluje mazlení a lehce se o ni stará. Je-li spokojená, vydává tichý bzučivý zvuk. Čas od času se z těla vynoří dlouhý růžový jazyk a spořádá, na co přijde - od zbytků jídla až po pavouky. (I holuby z nosu spících kouzelníků).

Kůrolez (Bowtruckle) **
Tvor plnící funkci strážce stromů. Západní Anglie, jižní Německo a některé skandinávské lesy. Měří maximálně 25 cm a jako by jej tvořila kůra a větévky s dvěma malýma hnědýma očkama.. Je mírumilovný a plachý, ale je-li ohrožen jeho strom, dokáže zle poranit dřevorubcovy oči. Za porci stínek je možné z jeho stromu získat dřevo na hůlku.

Leprikón (Leprechaun) ***
Někdy též známý jako šprýmařík je inteligentnější než víla a méně zlomyslný než šotek, rarach nebo běhnice - přesto je velký nezbedník. Vyskytuje se pouze v Irsku, dorůstá asi 20 cm a je zelený. Přestože umí mluvit, stejně jako kentauři netouží po změně statutu na "osobu". Rodí živá mláďata a na svou existenci s oblibou upozorňuje mudly a tak je v jejich literatuře stejně často, jako víla. Substance, kterou umí vytvořit vypadá jako zlato, ale po několika hodinách zmizí. Není znám případ, že by způsobili trvalou újmu člověku.

Lesní mužíček (Erkling) ****
Je tvor podobný elfům a pochází z německého Schwarzwaldu. Měří asi 90 cm, má špičatý obličej a pochechtává se pronikavým vysokým smíchem, kterým dokáže okouzlit zvláště děti. Jeho zájmem je odlákat je a sníst. Díky přísným kontrolním opatřením německého ministerstva kouzel se počet obětí v posledních staletích radikálně snížil.

Maguár (Kneazle) ***
Původní šlechtění v Anglii, nyní již v celém světě. Je to malé kočkovité zvířátko se skvrnitou, puntíkovanou nebo žíhanou kožešinou, přerostlýma ušima a ocasem podobným lvímu. Je nezávislé, inteligentní a občas i agresivní, ale pokud si někoho oblíbí, je skvělým domácím mazlíčkem. Má schopnost odhalit nežádoucí a podezřelá individua a pokud jeho majitel zabloudí, spolehlivě jej dovede

zvířata

Čmelotrysk (Glumbumble) ***
Je létající hmyz severní Evropy s hebkými šedými chlupy, který produkuje šťávu s melancholickým účinkem a užívá se jí jako léku proti hysterii vyvolané požitím listů horečníku. Pokud se dostanou do úlu, má to katastrofální následky pro med. Hnízdí v tmavých a opuštěných koutech - duté stromy nebo jeskyně. Živí se kopřivami.

Dlaždičoun (Jarvey) ***
Vyskytuje se v Británii, Irsku a Severní Americe. Vypadá jako přerostlá fretka, co umí mluvit - skutečného rozhovoru není schopen - to překračuje jeho duševní schopnosti. Omezuje se obvykle na krátké, vulgární fráze, zato je chrlí v nepřetržitém proudu. Dlaždičouni žijí většinou pod zemí, kde pronásledují trpaslíky, přestože nepohrdnou ani krtky, krysami nebo hraboši.

Drak (Dragon) *****
HP: Patří k nejproslulejším, ale také nejobtížněji skrývatelným fantastickým zvířatům. Samice jsou obvykle větší a agresivnější, ale i k drakovi by se měl přibližovat jen vyškolený a obratný kouzelník !!! Dračí kůže, krev, srdce, játra a rohy jsou vesměs obdařeny silnými kouzelnými vlastnostmi, dračí vejce patří mezi neobchodovatelné zboží - dovoz, či prodej se trestá přísnými pokutami.
Existuje 10 základních plemen draků:
čínský ohniváč, hebridský černý, maďarský trnoocasý, norský ostrohřbetý, novozélandský opálooký, obyčejný velšský zelený, peruánský zmijozubý, rumunský dlouhorohý, švédský krátkonosý, ukrajinský železnobřichý
Pamatujte, že kdykoliv je to možné, drak sežere člověka - lidé patří k dračí pochoutce!
Obecně: Draci byli na zemi nejsilnější a nejčistší bytosti, jakožto ztělesnění krásy, síly a moudrosti. Některé jiné bytosti jim jejich žití záviděli a tak je začali pronásledovat. Tito dračí nepřátelé, jejichž síla pramenila ze zloby, závisti a strachu, nakonec draky vyhnali do jiných světu Jen národ Kentaurů znal celou pravdu o dracích bytostech, o jejich síle a laskavosti. Proto se i Kentauři stali terčem divokých barbarských lidí. Kentauři před svým zánikem na zemi napsali o sobě a o dracích celé kroniky, aby byla paměť země zachována. Tyto kroniky jsou pamětí celé země a ne jen lidstva, jak se lidé mylně domnívají Dnes si sami lidé tyto dračí kroniky zakázali, protože by tak mohl skončit věk lidstva na této planetě. Po zpřístupnění těchto textů by zavládl chaos nad lidskou nedostatečností a základní lidské hodnoty by se zhroutily. Jen málo lidí nahlédlo do kousků listin o dracích. Jak drak vypadá - je to vlastně obří zvětšenina ještěrky: má křídla, tělo pokryté šupinami. dvě nohy, dlouhý ocas a tlamu plnou zubů čínský ohniváč, hebridský černý, maďarský trnoocasý, norský ostrohřbetý, novozélandský opálooký, obyčejný velšský zelený, peruánský zmijozubý, rumunský dlouhorohý, švédský krátkonosý, ukrajinský železnobřichý >> jsou to divoci cistokrevni draci. Draci dokáži opravdu létat, dokonce se pohybovat pod vodou protože mají tělo protáhlé jako had. Oheň: vlastnost, které se lidé na dracích nejvíce obávají . Plamen má doslova pekelnou teplotu a snadno živé maso a kosti obrátí v popel. Ačkoli, ne všichni draci chrlí plameny. Někteří mají dech ledově studený, další plivají kyselinu a další svůj dech vůbec nepoužívají jako zbraň. Nejsilnější plamen má Ohnivý drak a Rudý drak. Proces potravy začíná lovem. Drak uloví kořist a pozře ji. Potrava se dostane do prvního žaludku, kde je natrávena. Pak pokračuje do druhého žaludku, kde je proces trávení ukončen a tělu jsou dodány všechny potřené látky. Z nestravitelných zbytků dračí žaludek vydestiluje vodík, který se následně shromažďuje ve speciálních žlázách. V těchto žlázách ho drak může s skladovat velmi dlouho. Ve chvíli kdy drak potřebuje použít svůj ohnivý dech, je vodík uvolněn a pod vysokým tlakem veden do tlamy, kde se mísí se vzduchem dalšími chemikáliemi, které si rovněž drak vyrábí. Tato směs se okamžitě vznítí a při hoření dosahuje velmi vysokých teplot. Před popálením chrání draka rychlost, kterou je vodík vytlačován ze žláz. Kdyby tato rychlost klesla pod určitou hranici, došlo by ke zpětnému zášlehu. A jistě si všichni dokážeme představit jak to s takovým drakem dopadne. Ještě dodám ze do dechu je přidána esence drakových magických schopnosti . Chůze: Oni vlastně ani moc nechodí. Když musí tak po dvou i po 4, na dlouhé vzdálenosti ale létají. Jak umírají: To nikdo neví, někteří drakologové si mysli ze dosáhli tak velkých magických schopnosti ze vůbec neumírají přirozenou smrti. Draka může zabít jiný drak, nebo magická zbraň či kouzlo, ale drak by musel být mladý, proto lidé plenily dračí hnízda a rozbíjeli vejce když byl drak na lovu.

další zvířátka

Bubák (Boggyrt) ***
Obecně: Bubák, tedy boggyrt, proslulá postava severoanglického folkloru je velice proměnlivé strašidlo: obvykle je sice neviditelný, ale dokáže se zhmotnit v podobě člověka, zvířete, kostry nebo dokonce démona. Spolu s oním exemplářem, který profesor Lupin drží zavřený ve skříni, si většina boggartů libuje ve strašení lidí. Říká se, že přítomnost těchto všetečných stvoření bezpečně poznáme podle bezdůvodně opakovaně zabouchnutých dveří, znenadání zhasínajících svíček a záhadných zvuků ozývajících se v domě. Zlovolnější boggarti číhají v temnotě u cest a osamělé poutníky dokáží vyděsit někdy i k smrti. Bubák je příbuzným, či by se dalo říci nezvedeným dvojčetem mnohem sympatičtějšího brownieho. V anglických pověstech vystupuje brownie jako pomocník v domácnosti, který se o dům v němž žije stará jako o vlastní a jeho majiteli nosí štěstí. Umí uklízet, dodělá za vás rozdělanou práci, peče chléb, sklízí obilí, pase ovce a spravuje rozbité nářadí i potrhané oblečení. Jako odměnu za vykonanou práci očekává každý večer misku mléka nebo smetany a kus koláče. Nabídnout mu něco většího by ho urazilo - brownieové jsou velice citliví a není těžké si je pohněvat. Pokud se urazí může jejich místo zastoupit právě boggart.
HP: "Strašidlo, které mění tvar. Umí na sebe vzít podobu čehokoliv, co nás podle jeho názoru nejvíc vyděsí." (HP a Vězeň z Azkabanu, str. 120). Při střetu s bubákem je lepší, je-li pohromadě víc lidí - bude totiž zmatený a dokáže se těžko rozhodnout, v co se proměnit. Bubáka je možné zneškodnit kouzlem riddikulus, které ho donutí vzít na sebe podobu něčeho hodně legračního. Smích ho vykolejí natolik, že zmizí.

Bublinatka (Plimpy) ***
Kulovitá kropenatá ryba, pro kterou jsou charakteristické dvě dlouhé nohy zakončené prsty s plovacími blánami. Není nijak nebezpečná, přestože s oblibou oždibuje nohy a oblečení plavců. Obývá hluboká jezera a miluje jako potravu vodní šneky. Jezerní lidé ji považují za parazita a zbavují se jí svázání gumových nohou, pak ji odnese proud.

Černovřes (Horklump) *
Pochází ze Skandinávie, ale dnes je doma v celé severní Evropě. Podobá se masité narůžovělé houbě, pokryté řídkými a pevnými černými štětinami. Rychle se rozmnožuje a během několika dnů kompletně zamoří průměrně velkou zahradu. Místo kořínků chapadélky hledá dešťovky a sám je oblíbenou potravou trpaslíků.

Rostlinné léky

19. července 2007 v 8:25

Rostlinný léky

VNITŘNÍ POUŽITÍ :

NÁLEV (bylinný čaj): Používá se jedna kávová lžička listů, květů, rozdrcených plodů či nastrouhané kůry na šálek, což odpovídá zhruba 30 g na půl litru vařící vody. Doba vyluhování závisí na požadované síle nálevu, obvykle je to pět až patnáct minut.
STUDENÝ NÁLEV: Nasypeme třicet gramů bylinek do nekovové nádoby a přelijeme půl litrem studené vody. Zakryjeme víčkem, utěsníme a necháme 5 - 6 hodin vylouhovat.
ODVAR: Použijeme 30 g sušených (rozdrcených) rostlin nebo 60 g čerstvých. Přidáme 0.5 l studené vody. Směs uvedeme do varu a na mírném plameni vaříme deset až patnáct minut. Necháme vychladnout a scedíme. Pozor, nepoužívat kovové (a především hliníkové) nádoby.
TINKTURA (extrakt): Do čisté suché sklenice vložíme 120 g sušených nebo 240 g čerstvých bylin. Přidáme půl litru vodky nebo čistého potravinářského lihu. Pevně uzavřeme a skladujeme dva týdny v temnu a teple. Denně protřepáváme. Poté scedíme a uschováváme v tmavých lahvích.
SIRUP: Na každých 0.5 l nálevu přidáme půl kilogramu cukru. Zahříváme na slabém ohni (nevaříme!), dokud se všechen nerozpustí. Sirupy jsou vhodné především pro děti a musí se uchovávat v ledničce.
VNĚJŠÍ POUŽITÍ :
KOUPEL: Přidáváme půl litru nálevu na plnou vanu teplé vody. Můžeme přidat i hrst kuchyňské nebo mořské soli. Nepoužíváme parfémovanou koupelovvou sůl, rušila by účinek bylin.
HOJIVÁ MAST: Rozpustíme 250 g vazelíny nebo jiného obdobného tuku na mírném ohni a povaříme v něm patnáct minut dvě polévkové lžíce bylinek.
OBKLAD: Připravíme čistou bavlněnou látku a namočíme ji do horkého nálevu či odvaru. Přikládáme na postižené místo tak teplou, jak jen to pacient snese. Po vychladnutí vyměníme.
PLACKA (náčinek): Čerstvé rozdrcené byliny přiložíme přímo na kůži a přikryjeme čistým plátnem.
STUDENÝ OLEJOVÝ VÝLUH: Nařežeme rostliny a přelijeme je ve skleněné nádobě rostlinným olejem (např. olivovým, slunečnicovým či mandlovým). Necháme na teplém místě dva až tři týdny a denně obsah mícháme (či protřepáváme). Pak přecedíme do čisté sklenice.

Kategorie: Francouzský slovník

19. července 2007 v 8:23 jiné
já jsem xxx
Česky Francouzsky Výslovnost
Já jsem xxx. Je m'appele xxx. ž ma pel xxx
Ty jsi xxx. Tu t'appele xxx. ti tapel xxx
On je xxx. Il s'appele xxx. il zapel xxx
Ona je xxx. Elle s'appele xxx. el sapel xxx
Oni/ony jsou x a x. Nous nous appelons x et x. nu nu sapelon x e x
Vy jste xx xx. Vous vous appelez xx xx. vu vu zapelov xx xx
Oni jsou x a x. Ils s'appelent x et x. il sapel x e x
Ony jsou x a x. Elles s'appelent x et x. el sapel x e x
pán monsieur mesijé
paní madame madam
slečna mademoiselle madmazel

1. lekce

učit se to nemusíte, je to tady jen kdyby někdo chtěl.
(ž) já
tu (ty) ty
lui (ly) on
elle (el) ona
il (il) ono
nous (nůs) my
vous (vůs) vy
ils (ils) oni)
qui (ti) kdo
que (k) co?
quel (kel) jaký?
lequel (lkel) který?
qui (ti) čí?
et (y) a
du (dy) o
au (u) s
pas (pa) bez
au (u) ke
de (d) k 3.pád
Je suis já jsem
Es tu ty jsi
BARVY
blanc (blan(N)- bílá
noire (nuár) černá
rouge (růž) červená
orange (ora(N)ž) oranžová
bleu (blé) modrá
brun (bra(N) hnědá
vert (ver) zelená
gris (gríz) šedá
marine (marín) tmavě modrá
jaune (žón) žlutá
rose (roz) růžová
ČLENOVÉ RODINY
la me(´)re ( la mér) matka
le pe(´)re ( l pér) otec
la grande-me(´)re (gra(N)mér) babička
le grand-pe(´)re (gra(N)pér) děda
la tante (tant) teta
l'oncle (lonkl) strýc
le cousin (kuzá(N) bratrenec
la cousine (kuzin) sestřenice
le neveu (nevo) synovec
la nie(´)ce (nies) neteř
la fille (fij) dcera
le fils (fis) syn
la petite fille (ptit fij) vnučka
le petit fils (pti fis) vnuk
la soeur (sér) sestra
le fre(´)re (frér) bratr
le bébé (bebe) miminko
ZVÍŘATA-les animeux (lezanimo) Zvířata-ZOO-le jardin zoologique (l žardán zoložik) ,le ZOO (l zoo)
le chien (šijn) pes
la chatte (šat) kočka
le cheval (ševal) kůň
la tortue (torti) želva
le hamster (hamstr) křeček--nevím jistě
le coq l kok kohout
la poule la pul slepice
le poulet l pule kuřátko
le canard l canar kachna
le caneton l kaneto(N) káčátko
le poulen l pulá(N) hříbě
le chaton l šato(N) kotě
le lapin l lapá(N) králík
le porc l pór vepř
la che(´)vre la ševr koza
le chevreau l ševro kůzle
le singe l se(N)ž opice
l'éléphant elefa(N) slon
le lion l ljo(N) lev
le tigre l tigr tygr
un,l'ours polaire án lurspolér lední medvěd
l'ours brun lurs brá(N) medvěd hněd
le serpent l serpá(N)¨ had
le crocodile l krokdij krokodýl
le chameau l šamo velbloud
le kangurou l kánguru klokan
la girafe la žiráf žirafa
un , l'hippopotame án lipopotán hroch
le panda l pa(N)da panda
le ze(´)bre l zebr zebra
za pomoc děkuji také paní prof. Clémence Poésy
(N)-nosovka-značí se vlnkou nad písmenem
(S)-otočený háček tzv.stříška
(´) -čárka zrcadlově otočená

,,motto"

19. července 2007 v 8:21
"Dokud budu moct běžet, poběžím, protože vím, že žiji. Až už nebudu moct, tak se navěky zastavím a zmizím, ale nikdy to nevzdám." - A.
Motto: Žij svůj sen - Lidé, kteří tvrdí, že to nejde, by neměli rušit ty, kdo to dělají.
A: Dokud budu žít, nechci se zastavit...
Oblíbené citáty:
Mám přátele! musím si říci s údivem. A se
stejným údivem: čím jsem si je zasloužil? - J. Čapek
Přítel je, kdo o vás ví všechno a má vás pořád
stejně rád. - Hubbard
Nepotřebuji přítele, který přikyvuje
na všechno, co řeknu. Můj stín kývá přesněji. - Plutarchos
Žádný učenec z nebe nespadl, ale pitomce
jako by shazovali. - Tuwim
Dvě věci jsou nekonečné, vesmír a lidská hloupost a tím vesmírem si nejsem jistý. - A. Einstein

Emma Watson

19. července 2007 v 8:20 Harry Potter
Životopis:
Emma Watsonová sbírala herecké zkušenosti v různých divadelních představeních už od malička. V sedmi letech vyhrála hlavní cenu ve školní soutěži v recitaci poezie.Se svou filmovou postavou má prý společnou lásku ke kočkám. Emma zbožňuje zvířata, ale kočky nejvíc, doma má dvě jménem Bubbles a Domino. Její nejoblíbenější postavou z knihy je rovněž Hagrid, neboť navzdory tomu, že je to obr, dokáže být velmi citlivý.
Emma Watsoni počtvrté ztvárňuje lehce knihomolskou, ale velmi vřelou Hermionu Grangerovou, která se ve čtvrtém dílu vrhá i do jiných dobrodružství, než jsou ta, která jsou vepsána v knihách. Její role Hermiony byla sice první příležitostí, kterou ji svět profesionálního herectví nabídl, avšak její přirozený talent byl zřejmý již od raných let.
Její vynikající výkon v roli Hermiony jí po světě zajistil přízeň fanoušků a prestižní cenu AOL Award v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli, kterou získala hned dvakrát. Samozřejmě za Harry Potter a Tajemná komnata a Harry Potter a Vězeň z Azkabanu. Za roli v Harry Potter a vězeň z Azkabanu získala díky čtenářům časopisu Total Film cenu Best New Performer. Emma se v současné době snaží skloubit hereckou kariéru se školními aktivitami.
Baví ji hokej, házená, tenis a atletika. Zajímá se o umění a chlubí se tím, že má ve filmovém ateliéru tu nejbarevnější a nejlépe zkrášlenou skříňku na oblečení. Mezi její oblíbené aktivity také patří navštěvování přátel a rodiny, cestování, tanec (street jazz, hip hop, salsa a také klasické tance, které si mohla vyzkoušet i před kamerou u příležitosti plesu v Harry Potter a Ohnivý pohár) a zpěv.

Warneři hledají nového Harryho Pottera

19. července 2007 v 8:19 Harry Potter
Ne že by už Daniel Radcliffe definitivně odmítl účast na sedmém dílu filmového Harryho Pottera, ale série co nevidět skončí a peníze se musí točit. A tak se Warneři poohlížejí po jiné fantasy pro celou rodinu.

Tento týden zamíří do našich kin pátý díl ságy Harryho Pottera s přízviskem Fénixův řád, fanoušci už teď nedočkavě předkupují vstupenky (v USA na středeční půlnoční premiéru 11. července nakoupili fandové lístky za 8 milionů dolarů, což je rekord) a ačkoliv se pátý Harry Potter ještě nedostal do všech světových kin, už má na kontě téměř 333 milionů dolarů. Předchozí díly vydělávaly zcela běžně kolem 800 milionů dolarů a dá se počítat s tím, že ani Fénixův řád nebude dvakrát pozadu. Je to prostě série, která ohromně vydělává peníze a Warner Bros si moc dobře uvědomují, že ještě dva filmy - a mají po legraci.
I proto se už teď porozhlížejí po dalších podobných rodinných fantasy a pod ruku se jim dostala jedna o mladém kouzelníkovi Septimusovi Heapovi. Série nazvaná podle svého hrdiny Semptimus Heap má mít celkem sedm dílů a britská autorka Angie Sageová zatím zvládla napsat pouhé tři. U nás vyšly už první dva díly pod názvem Magyk a druhý jako Znamení draka (Flyte). Tato série si od Pottera vypůjčuje skutečně hodně. Septimus Heap je sirotek, který se až později dozví, že pochází z čarodějnické rodiny. V den jeho narození oznámí porodní bába Heapovým, že zemřel, ale rodina nalezne náhodou náhradu. Ve sněhu najde Septimův otec opuštěnou holčičku, ze které se zase později vyklube ztracená dědička trůnu. No a pak se oba nevlastní sourozenci setkávají.
A celé se to ještě pořádně zamotá. Však k dořešení zbývá celých sedm knih. Série Septimus Heap rozhodně nemá takovou komerční sílu jako Harry Potter, ale každý díl se během počátku svého prodeje zařadil do žebříčku bestsellerů, takže jistou kupní sílu také má. Fanoušci si ale na produkci filmového zpracování ještě pořádně počkají. Do kin rozhodně nepůjde dřív, než skončí filmový Harry Potter.

Harry Potter: Hrdinové se definitivně loučí s dětstvím

19. července 2007 v 8:15 Harry Potter
Doslova pár dní před tím, než se na pultech knihkupectví objeví v angličtině sedmý díl knihy J. K. Rowlingové o kouzelníkovi Harry Potterovi, vstupuje na plátna českých kin filmová verze pátého dílu Harry Potter a Fénixův řád.
První šanci vidět jej mají diváci již ve středu o půlnoci. Také v pražském kině IMAX, jež jako jediné v Česku nabízí posledních dvacet minut filmu ve formátu IMAX 3D Experience, které umožňuje trojrozměrné vidění. Od zítřka se v kinech nový Harry Potter objeví ve 40 kopiích.
Pátým dílem Harry a jeho kamarádi definitivně přicházejí o bezstarostné dětství. Zlo proniklo už i do bradavické školy a Harry zjišťuje, že to nemusí být jen Voldemort a jeho stoupenci Smrtijedi, kdo si libují v mučení nevinných obětí. Ministerstvo kouzel dosadí do Bradavic novou profesorku černé magie Dolores Umbridgeovou, za jejíž cukrově růžovou róbou i přeslazeným úsměvem se skrývá rafinovaná krutost a zloba.
Film je pro otrlejší diváky
Pátý Harry Potter rozhodně není pro malé děti. Už první scéna napadení Harryho a Dudleyho mozkomory dokáže vyděsit i otrlého diváka. Ale nejde jen o černočernou atmosféru filmu. Harry a jeho kamarádi se stávají patnáctiletými teenagery, kteří jsou nuceni se vyrovnávat se světem dospělých, a dokonce jsou i povinni převzít za něj odpovědnost. Příležitostí k odlehčenému smíchu citelně ubylo a je to spíš humor suchého či černého anglického ražení.
Scenárista Michael Goldenberg byl postaven před neřešitelný úkol převést osm set stran románu do 140 minut filmu tak, aby zaujal diváky a uspokojil čtenáře Rowlingové. Zvládl to ale na výbornou. Příběh nemilosrdně oklestil od epizod a upovídaný pátý díl, libující si v dlouhých popisech Harryho duševního stavu, zkoncentroval do příběhu jeho boje s Voldemortem, pokoušejícím se ovládat i jeho mysl, a to způsobem, jenž nepostrádá poutavost a graduje k velkolepé závěrečné bitvě na ministerstvu kouzel.
Režisér David Yates vstoupil do potterovského světa vůbec poprvé, a to ze světa televize. To ale neznamená, že v pátém dílu nenajdeme velké filmové scény, jako je již zmíněná bitva, v níž diváci ocení i choreografii Paula Harrise nebo speciální vizuální efekty Tima Burkeho. Čtenáři knihy rozhodně nebudou zklamaní filmovou podobou záhadných koní testrálů či Hagridova nevlastního bratra, obra Drápa.
Lepší herecké výkony
Yatesovi se také podařilo dovést nyní již takřka dospělé herce k propracovanějšímu hereckému výkonu. Daniel Radcliffe kromě akčních scén musel zvládnout i vyjádření pocitu naprostého osamění a post učitele Brumbálovy armády, stejně tak jako první polibek se spolužačkou Cho Changovou (Katie Leungová). Tento moment řeší Yates rozjasněním temné atmosféry filmu ve stylu milostné romance: rašící jmelí a něžné ocumlávání nezkušených milenců vyvolává smích i dojetí.
Kromě osvědčených hrdinů a jejich představitelů, jako je Hermiona Grangerová (Emma Watsonová), Ron Weasley (Rupert Grint), Albus Brumbál (Michael Gambon), profesorka Gonagalová (Maggie Smithová) či Severus Snape (Alan Rickman), se objevují některé nové postavy a jiným zase - zejména Siriovi Blackovi (Gary Oldman) či Nevillu Longbottomovi (Matthew Levis) - scénář i režie přidává na významu.
Z nových postav je jednoznačným ziskem obsazení Lenky Láskorádové Evannou Lynchovou, která si roli vybojovala proti 15 tisícům uchazeček. Vytvořila z ní posmutněle zasněnou dívku, jejíž "jinakost" ladí s Harryho vykořeněností. Výborná je významná divadelní a filmová herečka Imelda Stauntonová jako Dolores Umbridgeová. Vzdor názvu Harry Potter a Fénixův řád postihlo krácení předlohy právě nejvíce ostatní postavy řádu bojujícího proti Voldemortovi.
Filmový Harry Potter nezůstal za knihou ani co do morálního poselství o hodnotě přátelství a lásky, jež románová série trvale sleduje. "Máme něco, co Voldemort nemá, za co stojí bojovat," říká Harry kamarádům v závěru filmu. Naštěstí to dále nerozvádí, jinak by film překročil únosnou hranici didaktičnosti.