"O svém životě se rozhodujem ve věku, kdy je nám přednější cestička učesu.

Říjen 2009

Nekrmíme špatně? bál se umanutý „staroch" Váňa

11. října 2009 v 19:38 | zdroj: týden.cz
Radostí skákal jako malý kluk, přitom za týden oslaví 57. narozeniny. Údiv na třeštěním žokeje Josefa Váni však není na místě. Vždyť pošesté vyhrál Velkou pardubickou.
"Už jsem na stupně vítězů zvyklý," řekl Váňa krátce poté, co seskočil ze hřbetu osmiletého valacha Tlumena. O pár desítek minut už se veterán krotil. "To byla jen silná slova. Každé vítězství ve Velké pardubické je něco úžasného," přiznal Váňa na tiskové konferenci.
Čtyřikrát vyhrál v sedle slavného Železníka, což dosud jiný kůň v Pardubicích nedokázal. Spolu zvítězili v letech 1987-1989 a 1991. Pátý Váňův slavný den přišel v roce 1997 s Vronským.
Od té doby se mluvilo spíš o tom, kdy skončí. Jenže on po dvanácti letech zase vyhrál.
Josef Váňa starší líbe valacha Tiumena, na němž pošesté vyhrál Velkou."Staré železo" pomohlo
Možná se sám vyburcoval, protože pár dnů před dostihem četl, že patří do starého železa. "Slýchal jsem, jsi starej, nech toho," naznačil Váňa, co ho rozčílilo. "Počkej, až vyhraju," vyhlásil nato Váňa před majitelem Tiumena, kterým je Ivo Köhler, vlastník zubní laboratoře.
A skutečně vyhrál a v cíli dokonce nebyl ani zadýchaný. "To je dáno tím, že Tiumen je lehce jezditelný kůň," usmál se Váňa.
Je rekordmanem v počtu startů (23) na Velké pardubické a jako šestinásobný vítěz nemá mezi ostatními žokeji konkurenci.
Do rekordu cobydup
Jedno statistické prvenství ovšem Váňa nemá. Nejstarším vítězem Velké pardubické je amatér Vladimír Hejmovský, kterému bylo v roce 1951, když zvítězil v sedle Salvátora, 59 let. "To je cobydup," nadhodil Váňa, který 20. října oslaví sedmapadesáté narozeniny.
Co možná nevíte o JOSEFU VÁŇOVI:
Datum narození: 20. října 1952

Vzdělání: učil se ošetřovatelem koní, dva týdny před závěrečnými zkouškami byl vyloučen; večerně vystudoval střední průmyslovou školu automobilovou (1981)

Zaměstnání: byl ošetřovatelem koní v Tlumačově; po vojně pracoval jako pomocný dělník na stavbě televizního vysílače na Pradědu, strojník lyžařského vleku a později vedoucí lyžařského střediska na Pradědu; byl členem Horské služby Jeseníky; po roce 1989 působil jako žokej a trenér v německém Baden Badenu; nyní vede vlastní dostihovou stáj na statku Bohuslav na Karlovarsku

Rodina: podruhé ženatý, má syny Jiřího, Martina a nejmladšího Josefa, který jde v otcových dostihových stopách

Zranění: Váňa si podle svých slov během kariéry zlomil téměř všechny kosti v těle včetně pánve, žeber, obratlů, obou klíčních kostí nebo čelisti; nejvážnější zranění utrpěl na dostizích v německém Iffezhaimu u Baden-Badenu 5. června 1994, kdy na první překážce spadl z koně Verona, který ho přilehl a další kůň vzápětí pošlapal; Váňa tehdy utrpěl těžký otřes mozku, zlomeniny žeber a pánve, zhmožděniny hrudníku, levá plíce byla zčásti utržená; zranění i klinickou smrt však překonal a už o dva měsíce později startoval v dalším dostihu
Není však jasné, zda za rok znovu usedne při Velké pardubické do sedla. Tentokrát už Váňa jako loni nevyhlašoval, že končí, a nechal si otevřená vrátka. "Nechme to nedokončeno..." řekl.
Faktem je, že letos chtěl jet na Welldancerovi, který se zranil. "Když se dá Welldancer dohromady, tak uvidíme," prohodil Váňa s úsměvem.
Synovo popíchnutí
Letos se definitivně rozhodl, že pojede, až v momentu, kdy dojel špatně v Albertovci. Jeho syn Josef mu pak řekl: "Takhle přece neskončíš!" Váňa starší se tak začal připravovat. "Jezdec, který se o sebe stará, moc nechlastá a nekouří, může jezdit dlouho," podotkl.
V tréninku je Váňa neustále v sedle a při jeho zkušenostech už nepotřebuje jezdit dostihy každý víkend. "Nemůžu jezdit už tak často, protože třeba spadnu a doma budu mít peklo, kdo to bude dělat," vtipkoval Váňa, který je momentálně víc trenérem než žokejem.
A na co při svém šestém vavřínu myslel? "V průběhu odpoledne jsem měl špatnou náladu a přemýšlel o krmení, jestli to děláme správně," usmál se.
Dělají, napověděly výsledky. Vždyť i v cíli druhá Sixteen je v jeho péči. V péči šestinásobného vítěze Velké pardubické...

Nezmar Váňa pošesté vyhrál Velkou pardubickou

11. října 2009 v 19:37 | zdroj: týden.cz |  Koně
Je to příběh jakoby psaný pro filmový Hollywood. Mnohými odepisovaný, posílaný do sportovního důchodu, nezmar dostihového sportu Josef Váňa vyhrál 119. ročník Velké pardubické, nejslavnější tuzemský dostih. Brzy 57letý veterán triumfoval v sedle osmiletého valacha Tiumena. Obhájkyně posledních dvou vítězství bělka Sixteen doběhla druhá.
Josef Váňa vyhrál "Velkou" pošesté jako jezdec, sedmkrát se radoval coby trenér vítěze či vítězky. Rekordmanem je i v počtu startů: slavnou steeplechase jel už potřiadvacáté.
"Je tady hodně mladých, který to taky mohou vyhrát pošesté, ale nesmí házet starého Váňu do žita," uvedl Váňa v rozhovoru pro Českou televizi ještě v Tiumenově sedle.

"Přijde hodně otázek, jestli končím, nebo ne. Dneska končím, ale kdyby se dal dohromady Welldancer, tak nekončím," doplnil legendární žokej, který si vychutnával ovace třicetitisícového davu v hledišti.
Váňa junior: Úžasné, tak snad už dá pokoj
"Úžasné, že se mu to povedlo, a snad dá pokoj," smál se jeho syn Josef Váňa mladší. "Pepča ukázal, že jeho věk není žádný problém," řekl majitel vítězného koně Ivo Köhler.
Váňa se na Tiumenovi držel jako pravý matador na pátém šestém místě vždy ve vnitřní dráze. Do finiše Váňa nastoupil a dlouho před cílem už bylo jasné, že nemá konkurenci a pošesté v kariéře vyhraje.
Sixteen hattrick nezkompletovala
Největší favorit dostihu - devítiletá bělka Sixteen, kterou také připravuje Váňa - útočila na třetí triumf za sebou; nakonec doběhla druhá. "Byl to nádherný dostih. Váňa vyhrál a zas nám to ukázal," řekl žokej Josef Bartoš, jenž v dostihu vedl právě Sixteen.
Závod, do kterého odstartovalo rekordních 25 koní, dokončilo 18 z nich - i to je pardubický rekord.
Na nejobávanější překážce - Taxisově příkopu - ztroskotal jediný kůň - loni druhý Hirsch s Dušanem Andrésem na hřbetě; následky však nebyly fatální.
Shirley musela být utracena
Pardubickou steeplechase nepřežila Shirley, osudnou se jí stala překážka Velká voda a osmiletá hnědka musela být utracena. Sedlal ji smolař minulého ročníku Marek Stromský; loni v sedle Amanta Grise závod vyhrál, ale kvůli chybě v kurzu (neobjeli točný bod) byla dvojice dodatečně diskvalifikována. Pro Hřebčín Albertovec tak i letošní ročník "Velké" skončil nesmírně smutně...
PROHLÉDNĚTE SI VIDEOZÁZNAM PRŮBĚHU 119. VELKÉ PARDUBICKÉ