"O svém životě se rozhodujem ve věku, kdy je nám přednější cestička učesu.

Nezmar Váňa pošesté vyhrál Velkou pardubickou

11. října 2009 v 19:37 | zdroj: týden.cz |  Koně
Je to příběh jakoby psaný pro filmový Hollywood. Mnohými odepisovaný, posílaný do sportovního důchodu, nezmar dostihového sportu Josef Váňa vyhrál 119. ročník Velké pardubické, nejslavnější tuzemský dostih. Brzy 57letý veterán triumfoval v sedle osmiletého valacha Tiumena. Obhájkyně posledních dvou vítězství bělka Sixteen doběhla druhá.
Josef Váňa vyhrál "Velkou" pošesté jako jezdec, sedmkrát se radoval coby trenér vítěze či vítězky. Rekordmanem je i v počtu startů: slavnou steeplechase jel už potřiadvacáté.
"Je tady hodně mladých, který to taky mohou vyhrát pošesté, ale nesmí házet starého Váňu do žita," uvedl Váňa v rozhovoru pro Českou televizi ještě v Tiumenově sedle.

"Přijde hodně otázek, jestli končím, nebo ne. Dneska končím, ale kdyby se dal dohromady Welldancer, tak nekončím," doplnil legendární žokej, který si vychutnával ovace třicetitisícového davu v hledišti.
Váňa junior: Úžasné, tak snad už dá pokoj
"Úžasné, že se mu to povedlo, a snad dá pokoj," smál se jeho syn Josef Váňa mladší. "Pepča ukázal, že jeho věk není žádný problém," řekl majitel vítězného koně Ivo Köhler.
Váňa se na Tiumenovi držel jako pravý matador na pátém šestém místě vždy ve vnitřní dráze. Do finiše Váňa nastoupil a dlouho před cílem už bylo jasné, že nemá konkurenci a pošesté v kariéře vyhraje.
Sixteen hattrick nezkompletovala
Největší favorit dostihu - devítiletá bělka Sixteen, kterou také připravuje Váňa - útočila na třetí triumf za sebou; nakonec doběhla druhá. "Byl to nádherný dostih. Váňa vyhrál a zas nám to ukázal," řekl žokej Josef Bartoš, jenž v dostihu vedl právě Sixteen.
Závod, do kterého odstartovalo rekordních 25 koní, dokončilo 18 z nich - i to je pardubický rekord.
Na nejobávanější překážce - Taxisově příkopu - ztroskotal jediný kůň - loni druhý Hirsch s Dušanem Andrésem na hřbetě; následky však nebyly fatální.
Shirley musela být utracena
Pardubickou steeplechase nepřežila Shirley, osudnou se jí stala překážka Velká voda a osmiletá hnědka musela být utracena. Sedlal ji smolař minulého ročníku Marek Stromský; loni v sedle Amanta Grise závod vyhrál, ale kvůli chybě v kurzu (neobjeli točný bod) byla dvojice dodatečně diskvalifikována. Pro Hřebčín Albertovec tak i letošní ročník "Velké" skončil nesmírně smutně...
PROHLÉDNĚTE SI VIDEOZÁZNAM PRŮBĚHU 119. VELKÉ PARDUBICKÉ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama